




| Model Number | BDF500BSS |
|---|---|
| Weight (kg) | 4.3 kg |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 270 mm |
| Width (mm) | 220 mm |
| Power (W) | 2200 W |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Food Capacity | 1.2 kg |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Replacement warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Twice fried chip function Automatically sets the correct time and temperature to suit what you’re cooking 7 pre-set cooking functions for chips, calamari, fish, nuggets, donuts Fresh and frozen settings Electronic thermostat for rapid temperature recovery Custom setting allows you to program your favourite dish Oil capacity: 4L Recommended food capacity: 1kg |
|---|---|
| Display Panel | LCD |
| Condition | Brand New |
|---|
| Air Fryer | |
|---|---|
| Primary Product Category | Deep Fryer |
| Dishwasher safe parts | |
| Oil Capacity | 4 L |
| Core Range | |
| EAN | 9312432018807 |
| Kmart Item |