




| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PIX631HC1H |
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 11.1 kg |
| Depth (mm) | 522 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 592 mm |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Number of Functions | 17 |
|---|
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Length of cord | 1 m |
| Child lock |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Built In | |
|---|---|
| EAN | 4242005484904 |
| overview_video_id | 0il1eaxtl9 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark