










Because the induction cooking directly heats up the metal in your pots and pans rather than heating the four hotplates themselves, these cooktops are very fast, efficient and safe to use.

Activate the PowerBoost function when you need extra heating power. This is useful when you need to quickly boil a pot of water, or if a recipe calls for intense heat.

Use the PerfectFry function when frying for amazing results. This feature excels at browning roasted foods thanks to sensor control with 5 power levels.

This cooktop includes convenient safety features including the childproof lock, automatic safety switch-off, integrated cooling fan, and a digital 2-stage residual heat indicator for each cooking zone.
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PIV975DC1E |
| Weight (kg) | 21 kg |
| Depth (mm) | 527 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 916 mm |
| Accessories included | Secure Clips Included. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Needs to be Hardwired ** |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 5 |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
Cooking Zones ● Cooking zone front left: 180 mm / 1.8 KW / 3.1 KW with PowerBoost ● Cooking zone rear left: 180 mm / 1.8 kW / 3.1 KW with PowerBoost ● Cooking zone rear centre: 210 mm, 260 mm, 320 mm / - 3.3 KW, 2.6 KW, 2.2 KW / 3.7 KW, 5.5 KW, 4.4 KW with PowerBoost ● Cooking zone front right: 210 mm / 2.2 kW / 3.7 KW with PowerBoost ● Cooking zone rear right: 145 mm / 1.4 KW / 2.2 KW with PowerBoost. |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Stop and Go function |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 51 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 46 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
| Origin | Spain |
|---|
| Keep warm |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | The front panel has a scratch.
Ex-display. |
| Missing Parts | Seal. Cord clamp. |
| Price | 1195 |
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| Perfect temperature control | |
| Core Range | |
| EAN | 4242002838854 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark