







Enjoy extra peace of mind and confidence in this product’s quality with a 5 year manufacturer’s warranty with registration.

Want to see how your cooking is going but don’t want to open the door and lose the heat inside? Halogen Illumination helps you see all your oven’s cavity, so you can keep an eye on your culinary creations with the door firmly shut.

Catalytic liners on your oven’s back wall use clever science to absorb cooking grease and reduce food odours. So, you can save that elbow grease for something a little more enjoyable.

Durable Door supports loads as heavy as 22.5 kg. That’s 20% more than standard oven doors so you can rest your piping hot pot on the open oven door while you take a breather.
| Model Number | BBO6811DDX |
|---|---|
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 567 mm |
| Height (mm) | 890 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 5000 W |
| Accessories included | 1x Standard Cooking Tray, |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This item is required to be hardwired by a qualified electrician. |
| Volume - Double Compartment Main (Gross) | 81 |
| Volume - Double Compartment Main (Net) | 71 |
| Volume - Double Compartment Second (Gross) | 41 |
| Volume - Double Compartment Second (Net) | 38 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass, Dark Stainless Steel Finish. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 3 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Cut Out Note | This model is Wall Mounted only for installation. |
|---|
| Number of Functions | 12 |
|---|---|
| Functions | Main Oven Functions: Top Oven Functions: |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 20.8 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Delay Start |
|---|
| Origin | Turkey |
|---|
| Oven Volume | 81 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Double Ovens |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8690842444906 |
| Combination Steam Ovens |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark