

















With plenty of gross capacity, this oven provides enough space to cook for large families and allow you to conveniently prepare a wide range of dishes with complete ease and precision. From roasts and casseroles to birthday cakes and profiteroles, make family meals a breeze with this spacious oven.

The programmable timer allows you to plan ahead of time when cooking will start and finish. This function is especially useful for dinner parties.

The multi-function oven with digital timer offers nine oven functions. Its large viewing window plus in-built light ensures you can keep an eye on cooking progress at all times.

This oven features a user-friendly control panel adorned with etched cooking symbols and words, making it incredibly simple to operate.
| Model Number | AO750X |
|---|---|
| Weight (kg) | 38 kg |
| Depth (mm) | 561 mm |
| Height (mm) | 590 mm |
| Width (mm) | 745 mm |
| Power (W) | 3500 W |
| Accessories included | 1 x Wire Shelves, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** This oven is required to be hardwired by a qualified electrician** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Trim & Handle / Dark See Through Window. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Side Opening | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 0 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface |
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Full grill | |
| Base heat | |
| Top and bottom heating | |
| Light | |
| Fan forced | |
| Pizza | |
| Half grill | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 14.58 A |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 81 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| WiFi |
|---|
| Triple glazed door |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top panel has scratches.
The back panel has dents.
Needs to be hardwired. |
| Price | 1193 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 81 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9347777000378 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark